Microchip Technology MIC39101-2.5YM
Part No.:
MIC39101-2.5YM
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC39101-2.5YM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.63V @ 1A
Current - Output:
1A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C