Microchip Technology MIC39300-1.8WU
Part No.:
MIC39300-1.8WU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC39300-1.8WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-3
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 3A
Current - Output:
3A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C