Microchip Technology MIC39500-2.5WT
Part No.:
MIC39500-2.5WT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuMIC39500-2.5WT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO220-3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.575V @ 5A
Current - Output:
5A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C