Microchip Technology MIC39501-1.8WT
Part No.:
MIC39501-1.8WT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuMIC39501-1.8WT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.575V @ 5A
Current - Output:
5A
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C