Microchip Technology MIC39501-1.8WU
Part No.:
MIC39501-1.8WU
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuMIC39501-1.8WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.575V @ 5A
Current - Output:
5A
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-5
1. How to order MIC39501-1.8WU on Anpu?
3. Are the MIC39501-1.8WU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC39501-1.8WU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC39501-1.8WU-TR MIC39501-1.8BU MIC39501-2.5BU MIC39501-1.8BT MIC39501-2.5WU
Part Number MIC39501-1.8WU-TR MIC39501-1.8BU MIC39501-2.5BU MIC39501-1.8BT MIC39501-2.5WU
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 2.5V 1.8V 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A
Current - Output 5A 5A 5A 5A 5A
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C