Microchip Technology MIC4575-3.3BT
Part No.:
MIC4575-3.3BT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuMIC4575-3.3BT.pdf
Description:
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO220-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck, Buck-Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.7A (Switch)
Frequency - Switching:
200kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)