Microchip Technology MIC4576-3.3BT
Part No.:
MIC4576-3.3BT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuMIC4576-3.3BT.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
200kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)