Microchip Technology MIC49150-0.9WR
Part No.:
MIC49150-0.9WR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC49150-0.9WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 1.5A SPAK-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C