Microchip Technology MIC49150-0.9YMM
Part No.:
MIC49150-0.9YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC49150-0.9YMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 1.5A 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C