Microchip Technology MIC49300-1.2WR
Part No.:
MIC49300-1.2WR
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC49300-1.2WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 3A SPAK-5
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 3A
Current - Output:
3A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-SPAK
1. How to order MIC49300-1.2WR on Anpu?
3. Are the MIC49300-1.2WR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC49300-1.2WR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC49300WR-TR MIC49300-1.2WR-TR MIC49300WR MIC49300-0.9BR MIC49300-1.5BR
Part Number MIC49300WR-TR MIC49300-1.2WR-TR MIC49300WR MIC49300-0.9BR MIC49300-1.5BR
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.9V 1.2V 0.9V 0.9V 1.5V
Voltage - Output (Max) 5V - 5V - -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A 0.4V @ 3A 0.4V @ 3A 0.4V @ 3A 0.4V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C