Microchip Technology MIC49300-1.5WR
Part No.:
MIC49300-1.5WR
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC49300-1.5WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A SPAK-5
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 3A
Current - Output:
3A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C