Microchip Technology MIC5203-4.5YM5-TR
Part No.:
MIC5203-4.5YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5203-4.5YM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.5V 80MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
750 µA
Current - Supply (Max):
3 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C