Microchip Technology MIC5206-3.3BMM
Part No.:
MIC5206-3.3BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC5206-3.3BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C