Microchip Technology MIC5207-3.1BM5-TR
Part No.:
MIC5207-3.1BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5207-3.1BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 180MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 150mA
Current - Output:
180mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
3 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C