Microchip Technology MIC5209-1.8YU
Part No.:
MIC5209-1.8YU
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuMIC5209-1.8YU.pdf
Description:
500MA LOW-NOISE LDO REGULATOR
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C