Microchip Technology MIC5210-2.8/3.0BMM-TR
Part No.:
MIC5210-2.8/3.0BMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC5210-2.8/3.0BMM-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V/3V 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V, 3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA, 0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C