Microchip Technology MIC5213-2.8YC5-TR
Part No.:
MIC5213-2.8YC5-TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuMIC5213-2.8YC5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SC70-5
Series:
Teeny™
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
750 µA
Current - Supply (Max):
3 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C