Microchip Technology MIC5231-2.75BM5 TR
Part No.:
MIC5231-2.75BM5 TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5231-2.75BM5 TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 10MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
10mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
4 µA
PSRR:
50dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)