Microchip Technology MIC5232-2.8YD5-TR
Part No.:
MIC5232-2.8YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5232-2.8YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 10MA TSOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
10mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C