Microchip Technology MIC5237-2.5YU TR
Part No.:
MIC5237-2.5YU TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC5237-2.5YU TR.pdf
Description:
500MA LOW-DROPOUT REGULATOR
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
20 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)