Microchip Technology MIC5239-1.8BM
Part No.:
MIC5239-1.8BM
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC5239-1.8BM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
45 µA
Current - Supply (Max):
15 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C