Microchip Technology MIC5239-2.5BMM
Part No.:
MIC5239-2.5BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC5239-2.5BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
45 µA
Current - Supply (Max):
15 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C