Microchip Technology MIC5245-2.7BM5-TR
Part No.:
MIC5245-2.7BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5245-2.7BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (120Hz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C