Microchip Technology MIC5245-3.1BM5-TR
Part No.:
MIC5245-3.1BM5-TR
Datasheet:
AnpuMIC5245-3.1BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
50dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C