Microchip Technology MIC5247-1.8BM5-TR
Part No.:
MIC5247-1.8BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5247-1.8BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order MIC5247-1.8BM5-TR on Anpu?
3. Are the MIC5247-1.8BM5-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5247-1.8BM5-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5247-1.8YM5-TR MIC5247-2.0YD5-TR MIC5247-1.8YD5-TR MIC5247-1.8BM5TR MIC5247-1.5YM5-TR
Part Number MIC5247-1.8YM5-TR MIC5247-2.0YD5-TR MIC5247-1.8YD5-TR MIC5247-1.8BM5TR MIC5247-1.5YM5-TR
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 2V 1.8V 1.8V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 50dB (1kHz) 50dB (1kHz) 50dB (1kHz) 50dB (1kHz) 50dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C