Microchip Technology MIC5247-2.4BM5-TR
Part No.:
MIC5247-2.4BM5-TR
Datasheet:
AnpuMIC5247-2.4BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.4V 150MA SOT23-5
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C