Microchip Technology MIC5249-2.85YMM
Part No.:
MIC5249-2.85YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC5249-2.85YMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Reset
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C