Microchip Technology MIC5252-1.8BM5-TR
Part No.:
MIC5252-1.8BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5252-1.8BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C