Microchip Technology MIC5252-2.85BM5-TR
Part No.:
MIC5252-2.85BM5-TR
Datasheet:
AnpuMIC5252-2.85BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C