Microchip Technology MIC5252-3.3BD5-TR
Part No.:
MIC5252-3.3BD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5252-3.3BD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C