Microchip Technology MIC5253-1.8YC5-TR
Part No.:
MIC5253-1.8YC5-TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuMIC5253-1.8YC5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC70-5
Series:
Teeny™
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C