Microchip Technology MIC5255-2.6BM5-TR
Part No.:
MIC5255-2.6BM5-TR
Datasheet:
AnpuMIC5255-2.6BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C