Microchip Technology MIC5255-2.9BD5-TR
Part No.:
MIC5255-2.9BD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5255-2.9BD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.9V 150MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C