Microchip Technology MIC5255-3.1BM5-TR
Part No.:
MIC5255-3.1BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5255-3.1BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C