Microchip Technology MIC5256-3.3BM5-TR
Part No.:
MIC5256-3.3BM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5256-3.3BM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order MIC5256-3.3BM5-TR on Anpu?
3. Are the MIC5256-3.3BM5-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5256-3.3BM5-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5256-3.3YM5-TR MIC5256-3.0BM5 MIC5256-3.3BM5TR MIC5256-2.5YM5-TR MIC5256-3.0YM5-TR
Part Number MIC5256-3.3YM5-TR MIC5256-3.0BM5 MIC5256-3.3BM5TR MIC5256-2.5YM5-TR MIC5256-3.0YM5-TR
Series - - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3V 3.3V 2.5V 3V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C