Microchip Technology MIC5265-3.2YD5-TR
Part No.:
MIC5265-3.2YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5265-3.2YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 3.2V 150MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 µA
PSRR:
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Protection Features:
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C