Microchip Technology MIC5265-3.3YMT-TR
Part No.:
MIC5265-3.3YMT-TR
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMIC5265-3.3YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6TDFN
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 µA
PSRR:
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Protection Features:
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C