Microchip Technology MIC5302-3.3YMT-TR
Part No.:
MIC5302-3.3YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
AnpuMIC5302-3.3YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4TMLF
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C