Microchip Technology MIC5305-1.5YML TR
Part No.:
MIC5305-1.5YML TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
AnpuMIC5305-1.5YML TR.pdf
Description:
MIC5305 -150 MA MICROCAP ULTRA-L
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)