Microchip Technology MIC5305-2.8BD5TR
Part No.:
MIC5305-2.8BD5TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5305-2.8BD5TR.pdf
Description:
MIC5305 -150 MA MICROCAP ULTRA-L
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Current - Output:
150mA
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C