Microchip Technology MIC5318-2.8YD5-TR
Part No.:
MIC5318-2.8YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5318-2.8YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C