Microchip Technology MIC5319-1.85YD5
Part No.:
MIC5319-1.85YD5
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5319-1.85YD5.pdf
Description:
IC REG LIN 1.85V 500MA TSOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Current - Output:
500mA
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C