Microchip Technology MPLAD7.5KP36CA
Part No.:
MPLAD7.5KP36CA
Datasheet:
AnpuMPLAD7.5KP36CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
129A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Mini-PLAD
1. How to order MPLAD7.5KP36CA on Anpu?
3. Are the MPLAD7.5KP36CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPLAD7.5KP36CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPLAD7.5KP36A/TR MPLAD7.5KP36CA/TR MPLAD7.5KP11AE3 MPLAD7.5KP12AE3 MPLAD7.5KP15AE3
Part Number MPLAD7.5KP36A/TR MPLAD7.5KP36CA/TR MPLAD7.5KP11AE3 MPLAD7.5KP12AE3 MPLAD7.5KP15AE3
Package/Case Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1 1 1
Bidirectional Channels - 1 - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 11V 12V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 12.2V 13.3V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 18.2V 19.9V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 129A 129A 412A 377A 307A
Power - Peak Pulse 7500W (7.5kW) 7500W (7.5kW) 7500W (7.5kW) 7500W (7.5kW) 7500W (7.5kW)