Microchip Technology MXLPLAD6.5KP45AE3
Part No.:
MXLPLAD6.5KP45AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AnpuMXLPLAD6.5KP45AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Manufacturer:
Microchip Technology
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
89A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)