Microchip Technology MXLPLAD6.5KP48CAE3
Part No.:
MXLPLAD6.5KP48CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AnpuMXLPLAD6.5KP48CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Manufacturer:
Microchip Technology
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
85A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)