Microchip Technology PIC10F222-I/MC
Part No.:
PIC10F222-I/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC10F222-I/MC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 10F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
8MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
4
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
RAM Size:
23 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)