Microchip Technology PIC10F320-E/P
Part No.:
PIC10F320-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC10F320-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 10F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
3
Program Memory Size:
448B (256 x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 3x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)