Microchip Technology PIC12F508-E/MC
Part No.:
PIC12F508-E/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC12F508-E/MC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)