Microchip Technology PIC12F510-I/MS
Part No.:
PIC12F510-I/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC12F510-I/MS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
Package/Case:
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Verified
Speed:
8MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
38 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)