Microchip Technology PIC12F519-E/P
Part No.:
PIC12F519-E/P
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC12F519-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Verified
Speed:
8MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)